Additional Materials Section 4.11 6. -14 poin ts CJ10 4.P.039. A 58.0-kg crate r
ID: 1777937 • Letter: A
Question
Additional Materials Section 4.11 6. -14 poin ts CJ10 4.P.039. A 58.0-kg crate rests on a level floor at a shipping dock. The coefficents of static and kinetic fiction are 0.780 and 0.460, respectively (a) What horizontal pushing force is required to just start the crate moving? (b) What horizontal pushing force is required to slide the crate across the dock at a constant speed? Additional Materials 7. 0 -14 points CJ10 4.P047 An 85.7-kg baseball player slides into second base. The coefficient of kinetic friction between the player and the ground is 0.47 (a) What is the magnitude of the frictional force?Explanation / Answer
6)
a)
the applied force needed to start the crate moving is
Fmax = umg
Fmax = 0.780 x 58 kg x 9.81 m/s^2
Fmax = 443.8 N
b)
pushing force = Fk
Fk = umg
Fk = 0.460 x 58 kg x 9.81 m/s^2
Fk = 261.73 N
7)
a)
F = umg
F = 0.47 x 85.7 kg x 9.81m/s^2
F = 395 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.