Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 32.0-kg body is moving in the direction of the positive x axis with a speed of

ID: 1778116 • Letter: A

Question

A 32.0-kg body is moving in the direction of the positive x axis with a speed of 234 m/s when, owing to an internal explosion, it breaks into three pieces. One part, whose mass is 8.0 kg, moves away from the point of explosion with a speed of 445 m/s along the positive y axis. A second fragment, whose mass is 2.5 kg, moves away from the point of explosion with a speed of 443 m/s along the negative x axis.

What is the speed of the third fragment? Ignore effects due to gravity.

How much energy was released in the explosion?

Explanation / Answer

total mass M = 32 kg


velocity of total mass V = 234 i


mass of first piece m1 = 8 kg

velocity of first piece v1 = 445 j m/s

mass of second piece m2 = 2.5 kg

velocity of second piece v2 = -443 i m/s

mass of 3rd piece m3 = M - (m1+m2) = 21.5 kg

velocity of 3rd piece v3 = ?

from momentum conservation momentum before collision =momentum after collision

M*V = m1*v1 + m2*v2 + m3*v3

32*234i = (8*445)j - (2.5*443)i + (21.5*v3)

v3 = 400 i - 165.6 j


speed of 3rd piece v3 = sqrt(400^2+165.6^2) = 433 m/s <<<-----ANSWER

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote