A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficie
ID: 1778187 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is s = 0.635, and the kinetic friction coefficient is k = 0.419. The combined mass of the sled and its load is m = 351 kg. The ropes are separated by an angle = 23°, and they make an angle = 32.4° with the horizontal. A) Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving? B) If this rope tension is maintained after the sled starts moving, what is the sled's acceleration?
Explanation / Answer
A) The force that causes the sled is equal to the sum of the horizontal components of the tension for sled. The vertical components of the tension forces are the upward forces. The total weight is the downward force. To get the sled moving, the horizontal components of the tension forces must be equal to the static force.
Horizontal components of the tension forces = T * cos 32.4 degree
To determine the component of these forces that are parallel to the direction the sled is moving, multiply be cos 23 degree.
T * cos 32.4 degree* cos 23 degree
Since there are two ropes, the total force is 2 * T * cos 32.4 degree* cos 23 degree
Vertical components of the tension forces = T * sin 32.4 degree
Since there are two ropes, the total force is 2 * T * sin 32.4 degree
Weight = 351 * 9.8 = 3439.8 N
Net downward force = 3439.8 – 2 * T * sin 32.4 degree
Ff = 0.635 * (3439.8 – 2 * T * sin 32.4 degree)
Ff = 2184.273 – 1.27 * T * sin 32.4 degree
Set the two forces equal to each other and solve for T.
2 * T * cos 32.4 degree * cos 23 degree = 2184.273 – 1.27 * T * sin 32.4 degree
2 * T * cos 32.4 degree * cos 23 degree + 1.27 * T * sin 32.4 degree = 2184.273
T*(2 * cos 32.4 degree * cos 23 degree + 1.27 * sin 32.4 degree) = 2184.273
T = 2184.273/(2 * cos 32.4 degree * cos 23 degree + 1.27 * sin 32.4 degree)
T = 977.34 N
B) Ff = 0.635 * (3439.8 – 2 * T * sin 32.4 degree)
Ff = 0.419 * (3439.8 – 2 * 977.34 * sin 32.4 degree) = 1002.428 N
Net force = (977.34+1002.428)* cos 32.4 degree* cos 23 degree – 1002.428 = 536.26 N
To determine the acceleration, divide by the mass.
a = 536.26/351
= 1.52 m/s^2 answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.