A bar of length L and uniform density is held horizontally against a wall by a p
ID: 1778397 • Letter: A
Question
A bar of length L and uniform density is held horizontally against a wall by a pivot at one end and a rope of tension T which pulls up and to the left making an angle with the vertical wall. The rope is attached to the bar at a distance 1- L from the wall. A mass M is resting at the end of the bar. If the bar has total mass 2.5kg, the mass M=2.8kg, and the rope makes an angle of 36.6° with the wall, what is the magnitude of the force exerted on the bar by the pivot |Fpivot l? Answer in Newtons Answer: 111.02Explanation / Answer
Balancing torque about pivot, T cos theta l = MgL + mgL/2
T* cos 36.6 degree /3 = 2.8*9.8 + 2.5*9.8/2 = 39.69
T = 3*39.69/ cos 36.6 degree = 148.3 N
Fx = T sin theta = 148.3* sin 36.6 degree = 88.42 N
Fy = T cos theta - mg -Mg = 148.3 cos 36.6 degree - 2.5*9.8 - 2.8*9.8 = 67.12
F = sqrt(88.42^2+67.12^2) = 111 N answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.