A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky r
ID: 1778928 • Letter: A
Question
A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky ridge 235 m below.
Paert A
If the plane is traveling horizontally with a speed of 263 km/h (73.1 m/s ), how far in advance of the recipients (horizontal distance) must the goods be dropped.
Part B
Suppose, instead, that the plane releases the supplies a horizontal distance of 425 m in advance of the mountain climbers. What vertical velocity (up or down) should the supplies be given so that they arrive precisely at the climbers' position .
Explanation / Answer
a) Time to fall t = sqrt(2h / g)
= sqrt(2 * 235m / 9.8m/s^2)
= 6.93 s
lead distance d = v*t
= 73.1 m/s * 6.93 s
= 507 m answer
b) Now the travel time is t = d / v
= 425 m / 73.1 m/s = 5.81 s
and we need a vertical velocity V such that
s = So + V*t + 0.5 at^2
0 = 235m + V*5.81 s - 0.5* 9.8m/s^2 * (5.81 s)^2
V = (0.5* 9.8m/s^2 * (5.81 s)^2 - 235 m)/5.81 s
= -11.98 m/s (that is , down) answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.