Could you help me solve this physics problem? please have the writing neatly, or
ID: 1779467 • Letter: C
Question
Could you help me solve this physics problem?
please have the writing neatly, or typed, thank you by a lot!!!!!
You know that your usual rowing speed is 8.7 x 102 meters per minute that is, your speed with respect to the water. Today, you decide to row across a 1.00 km wide river that has straight, parallel banks and a uniform current (flowing parallel to its banks). You point your boat straight across (perpendicular to the current) and you reach the other bank 2.1 × 102 meters downstream of where you started. What is the velocity of the current? How long did it take you to get across?Explanation / Answer
rowing speed is all the time to cross the width.
t = d / v = (1 x 10^3 m) / (8.7 x 10^2 m/ 60 s )
t = 68.97 sec
along the stream,
v_stream t = 2.1 x 10^2
v ( 68.97) = 210
v = 3.04 m/s .........Ans (Velociy of current)
t = 69 sec ......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.