Need Help?Resd R 5. 2.77/8.33 points 1 Previous Answers SerCP11 5.P.016 A 0.45-k
ID: 1779767 • Letter: N
Question
Need Help?Resd R 5. 2.77/8.33 points 1 Previous Answers SerCP11 5.P.016 A 0.45-kg particle has a speed of 5.0 m/s at point A and kinetic energy of 7.9 J at point B (a) What is its kinetic energy at A? 5.625 (b) What is its speed at point B? 5.657 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mi to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s (c) What is the total work done on the particle as it moves from A to 8? .575 Your response differs from the correct answer by more than 10%, poubi, check your aialaios3 6 -8.33 points SerCP10 5.AF 029 Active Figure 5.29 Hooke's Law and Restoring Forces Instructions Use the following Active Figure to complete the exercises below. Place your mouse over 'sample to view an example. You adjust the spring constant by moving the slider between 'low' and 'high' settings. 30Explanation / Answer
b)Kinetic energy at B=7.9J
mass of particle=0.45kg
Let speed of particle at B be v
0.5*0.45*v2=7.9
v=5.925 m/s
c)Energy at A=5.625 Joules
Energy at B = 7.9 Joules
Work done on the particle = 7.9-5.625=2.275 Joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.