Need Help? Read It Watch it 4.. 1/2 points 1 Previous Answers SerCP11 6.P022. A
ID: 1779958 • Letter: N
Question
Need Help? Read It Watch it 4.. 1/2 points 1 Previous Answers SerCP11 6.P022. A rifle with a weight of 40 N fires a 5.1-g bullet with a speed of 270 m/s. (a) Find the recoil speed of the rifle. 0.337 (b) If a 800-N man holds the rifle firmly against his shoulder, find the recoil speed of the man and rifle. Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s m/s 0.062 Need Help? Read 5.-12 points SerCPM 6P028 Two objects of masses mi = 0.54 kg and m2 = 0.94 kg are placed on a horizontal frictionless surface and a compresse force constant k = 250 N/m is baced between them as in fiaure (a), Nealect the mass of the sonna. The sonna is not aExplanation / Answer
Conservation of momentum
(a) (40/9.81)*v = (5.1/1000)*270
v = 0.3377m/s
(b) (800/9.81) * v = (5.1/1000)*270
v = 0.0168 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.