e (m 23 kg) is resting on a frictionless inclined plane while suspended from a w
ID: 1779988 • Letter: E
Question
Explanation / Answer
Force acting on the crate in the downward direction along the inclined plane -
F = m*g*sin30
this force must be equal to kx, developed in the spring.
So, kx = m*g*sin30
=> k = m*g*sin30 / x
given, m = 23 kg, g = 9.81 m/s^2, x = 25 cm = 0.25 m
So, k = (23*9.81*0.5) / 0.25 = 451.26 N/m
Now when the surface is rough.
suppose 'u' is the coefficient of static friction in this case.
so the force-mass equation becomes -
m*g*sin30 = kx1 + u*m*g*cos30
put the values -
=> 23*9.81*0.50 = 451.26*0.12 + u*23*9.91*0.87
=> 112.82 = 54.15 + 196.3*u
=> u = 0.30
So, value of coefficient of static friction = 0.30
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.