A sample of an unknown material appears to weigh 275 N in air and 160 N when imm
ID: 1780544 • Letter: A
Question
A sample of an unknown material appears to weigh 275 N in air and 160 N when immersed in alcohol of specific gravity 0.700 (a) What is the volume of the material? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m3 (b) What is the density of the material? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. kg/m3 Need Help? Talk to a TutorExplanation / Answer
b] Specific gravity = density of alcohol / density of air
here, specific gravity = 0.7
density of air = 1.225 kg/m3
therefore, density of the material (alcohol) will be:
D = 0.7 x 1.225 = 0.8575 kg/m3.
a]
Net force when immersed will be:
160 = 275 - VDg
=> 160 = 275 - V(0.8575)(9.8)
=> V = 13.685 m3.
this is the volume of alcohol.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.