Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When the light ray illustrated in the figure passes through the glass block of i

ID: 1780661 • Letter: W

Question

  

When the light ray illustrated in the figure passes through the glass block of index of refraction n= 1.50, it is shifted laterally by the distance d. (Let L = 1.83cm and = 34°)

b) Find the time interval for light to pass through the glass block

When the light ray illustrated in the figure below passes through the glass block of index of refraction n 1.50, it is shifted laterally by the distance d. (Let L-1.83 cm and = 34.0°.) (a) Find the value of d 4134 cm (b) Find the time interval required for the light to pass thruugh the glass block What is the length of the light path in the block? ps

Explanation / Answer

B) time required = (L/cos r) /(v/n)

= (L / cos arcsin(sin theta1 /n)) /(v/n)

= (0.0183/ cos arcsin( (sin 34 degree)/1.5))/(3e8/1.5)

= 9.86e-11 s

= 98.6 ps answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote