A parallel beam of light containing two wavelengths, 1 = 400 nm and 2 = 650 nm,
ID: 1780716 • Letter: A
Question
A parallel beam of light containing two wavelengths, 1 = 400 nm and 2 = 650 nm, enters the silicate flint glass of an equilateral prism as shown in the figure below ( = 45°). At what angle, relative to the normal, does each beam leave the prism?
A parallel beam of light containing two wavelengths, A1 = 400 nm and 2-650 nm enters the silicate flint glass of an equilateral prism as shown in the figure below = 45° normal, does each beam leave the prism? 01 from the normal 2 from the normal At what angle, relative to t 60Explanation / Answer
For cilicate flint glass index of refraction of light ofwavelength 400nm is 1.642 and for wavelength 650nm is 1.619.
Now for the surface on the left for the wavelength 400nm wehave
sin45 = (1.642)sin r1
r1 = 25.508
Now the angle of incidence at the right surface of the prismis
i1= 90-(180 -(60 + (90-25.508))) = 34.492
Then (1.642)sin34.492 = sin1
1 = 68.41o
Repeating for the second ray
sin45 = (1.619)sin r1
Then r1 = 25.897
Now the angle of incidence at the right surface of the prismis
i1= 90-(180 -(60 + (90-25.897))) =34.103
Then (1.619)sin34.103 = sin2
2 = 65.20o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.