What is the net force (in Newtons) on a window looking into a swimming pool at a
ID: 1780739 • Letter: W
Question
What is the net force (in Newtons) on a window looking into a swimming pool at a depth of 9 m? The window is 0.8m by 0.3m. Hint: here we use the "net force" to indicate the difference between the inside force of the water presure and the outside force of the air pressure. The "net force" is balanced by another force on the window, that which the surrounding walls are exerting on it. The force from the walls on the window has to exactly balance the "net force," so the true net force is 0- as it must be for the window to remain at rest.
Explanation / Answer
net force = pressure x area = (dgh) x (lb)
here
d = density of water = 1000 kg/m3
g = 9.8 m/s2
h = 9 m
l = 0.8 m
b = 0.3 m
=> F = 1000 x 9.8 x 9 x 0.8 x 0.3 = 21168 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.