Many 2.5-in-diameter (6.35 cm) disks spin at a constant 7200 rpm operating speed
ID: 1781182 • Letter: M
Question
Many 2.5-in-diameter (6.35 cm) disks spin at a constant 7200 rpm operating speed. The disks have a mass of about 7.5 g and are essentially uniform throughout with a very small hole at the center. If they reach their operating speed 3 s after being turned on, what average torque does the disk drive supply to the disk during the acceleration? A computer disk that has a diameter d 6.35 cm is initially at rest, ar-0. The disk drive applies a torque to it, and the disk ends up spinning at a final angular speed of = 7200 rpm, we can calculate the average torque the drive exerts on the disk through Newton's second law for rotation. The average acceleration can be calculated from the angular speeds and the time interval. We can model the computer disk as a thin disk of radius (d/2) spinning about an axis through its centerExplanation / Answer
21. I = m r^2 / 2 = 3.78 x 10^-6 kg m^2
w = 7200 x 2pi rad / 60 s = 754 rad/s
Applying wf = wi + alpha t
754 = 0 + 3 alpha
alpha = 251.3 rad/s^2
torque = I alpha = 9.5 x 10^-4 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.