A woman is riding a bicycle at 8.0 m/s along a straight road that runs parallel
ID: 1781529 • Letter: A
Question
A woman is riding a bicycle at 8.0 m/s along a straight road that runs parallel to and right next to some railroad tracks. She hears the whistle of a train that is behind. The frequency emitted by the train is 840 Hz, but the frequency the woman hears is 874 Hz. Take the speed of sound in air to be 340 m/s. a) What is the speed of the train, and is the train traveling away from or toward the bicycle? (5 points) 3. b) A stationary observer is located such that the train is moving between the observer and the biker. What frequency is heard by the stationary observer? (5 points)Explanation / Answer
3. (A) using doppler's effect,
f= f0 (v - vr) / (v - vs)
874 = 840 (340 - 8) / (340 - v)
v = 20.9 m/s
toward the bicycle
(b) f = 840 (340 + 0) / (340 -20.9)
f = 895 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.