A satellite is spinning at 7.0 rev/s. The satellite consists of a main body in t
ID: 1781679 • Letter: A
Question
A satellite is spinning at 7.0 rev/s. The satellite consists of a main body in the shape of a solid sphere of radius 2.0 m and mass 10,000 kg and two antennas projecting out from the center of mass of the main body that can be approximated with rods of length 4.0 m each and mass 16 kg. The antennas lie in the plane of rotation. What is the angular momentum of the satellite about its center? (Enter the magnitude in kg · m2/s. Assume the main body of the satellite can be modeled as a solid sphere, even with the antennas projecting through it.)
Explanation / Answer
moment of inertia of the system is I = moment of inertia of solid sphere + moment of inertia of two rods
I = I1+ I2
I1 = (2/5)*m*R^2 = (2/5)*10000*2^2 = 16000 kg-m^2
I2=2*(1/3)*m1*L^2 = (2/3)*16*4^2 = 170.67 kg-m^2
I = 16000+170.67 = 16170.67kg-m^2
w = 7 rev/s = 7*2*3.142 rad/s = 43.988 rad/s
angular momentum is L = I*w = 16170.67*43.988 = 711315.44 kg-m^2/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.