A shunt-wound DC motor with the field coils and rotor connected in parallel (see
ID: 1781862 • Letter: A
Question
A shunt-wound DC motor with the field coils and rotor connected in parallel (see the figure) (Figure 1) operates from a 130 V DC power line. The resistance of the field windings, Rf, is 248 . The resistance of the rotor, Rr, is 5.80 . When the motor is running, the rotor develops an emf E. The motor draws a current of 4.64 A from the line. Friction losses amount to 43.0 W
Q1) Compute the field current If.
Q2) Compute the rotor current Ir.
Q3) Compute the emf E.
Q4) Compute the rate of development of thermal energy in the field windings.
Q5) Compute the rate Pth,rotor of development of thermal energy in the rotor.
Q6) Compute the power input to the motor Pin.
Q7) Compute the efficiency of the motor.
Vdc Rf e, RExplanation / Answer
field current=V/R=130/248
=0.524A
rotor current=ir=4.64-0.524
=4.116.
emf=Vline-irotor*Rrotor
=130-4.116*5.80
=106.12v
rate of development of thermal energy
=ifld^2*Rfld=0.524^2*248
=68.09W.
rotor of development of thermal energy
irot^2*Rrot
=4.116^2*5.80
=98.26W.
power input to the motor pin
130*4.64-68.09-98.26-43.0
=393.85W.
the efficiency of the motor
=393.85/(130*4.64)
=65.2%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.