An object, which is initially at rest on a frictionless horizontal surface, is a
ID: 1781912 • Letter: A
Question
An object, which is initially at rest on a frictionless horizontal surface, is acted upon by four constant forces Fi is 18.1 N acting due East, F2 is 28.6 N acting due North, F3 is 43.5 N acting due West, and F is 24.0 N acting due South. How much total work is done on the object in 4.44 seconds, if it has a mass of 18.0 kg? Number Units Which type of energy is changing for the object while the above work is being done? O O O O internal energy gravitational potential energy kinetic energy elastic potential energy How fast does the object end up moving at the end of the 4.44 seconds? Number UnitsExplanation / Answer
Net northery force, F(n) = F2 - F4 = 28.6 - 24.0 = 4.6 N
Net westerly force, F(w) = F3 - F1 = 43.5 - 18.1= 25.4 N
Resultant force, F(r) = sqrt(F(n)^2 + F(w)^2) = sqrt((4.6)^2 + (25.4)^2) = 25.81 N
Acceleration, a = F(r) / m = 25.81 N / 18.9 kg = 1.43 m/s^2
Distance traveled in 4.44 s, d = (1/2) * a * t^2
d = (1/2) * 1.43 m/s^2 * (4.44s)^2 = 14.095 m
Work, W = F * d = 25.81 N * 14.095 m = 363.7977 = 364 Nm
V = a * t = 1.43m/s^2 * 4.44 s = 6.35 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.