33) Problem 3. Consider the arrangement shown in Fig. 3. It shows a top view of
ID: 1782332 • Letter: 3
Question
33) Problem 3. Consider the arrangement shown in Fig. 3. It shows a top view of a bar that can slide on two frictionless in the sketch with physics law. rails. Assume that R 6.00 1-1.20 m, and a uniform 2.5 T (b) At what speed v should the bar be moved to produce a current of 0.500 A in the resistor? d) At what rate is the energy delivered to the resistor at a constant speed of 2.00 m/st V(c) Calculate the applied force required to move the bar to the right at a constant speed of 2.00 m's. 1 Figure 3 1Explanation / Answer
a)Current must be counterclockwise.
b)We know that the induced emf will be:
e = v B L
I R = v B L
v = I R/ B L = 0.5 x 6/(2.5 x 1.2) = 1 m/s
Hence, v = 1 m/s
c)the required force will be:
F = B I L
I = B L v/R
F = B^2 L^2 v/R = 2.5^2 x 1.2^2 x 2/6 = 3 N
Hence, F = 3 N
d)P = I^2 R
P = ( B L v/R)^2 R = B^2 L^2 v^2/R = 2.5^2 x 1.2^2 x 2^2/6 = 6 W
Hence, P = 6 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.