Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PHY 211 General Physies i Assignment 3 Due: Oetober 24. 2017 Name [Show your wor

ID: 1783227 • Letter: P

Question

PHY 211 General Physies i Assignment 3 Due: Oetober 24. 2017 Name [Show your work for full credit) Problem 1 Three forces F30 N (45° above the horizon)F-80 N (30 below the horizon), and F 10 N The block moves lefhwand on the horizontal frictionless floor by 4 m. Find a) work done by appled forces (e) net work done Ps t orce Fs s0 ke Fa Problem 2 A force F-(2i+3j) N is applied to a 10 kg block. The block slides on a horizontal frictionless floor from an initial position o, r, = (-5 i + 6 j) m to a final position of r, = (61-10)rn. Find the work done by the applied force. Problem 3 A 6-kg block is moving on a horizontal frictionless floor with a speed of 4 m/s when a constant horizontal force F is applied to the block. The speed of the block increases to 10 m/s within a distance of 5 m. Find (a) initial and final kinetic energy. and (b) the applied force F Problem 4 A 0.50 kg block sliding on a horizontal frictionless surface with a speed of 2.5 m/s strikes a light spring that has a spring constant of 3000 N/m. (a) What is the total mechanical energy of the system (with respect to the horizontal surface)? (b) What is the maximum amount the spring will b compressed?

Explanation / Answer

Total mechanical Energy = 0.5mv^2

= 0.5*0.5*2.5^2

= 1.5625 J

b) E = 0.5kx^2

1.5625 = 0.5*3000*x^2

x = 0.032 m

maximum compression = 3.2 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote