11. o/1 points | Previous Answers SerCP7 4.P.045 AF My Notes Ask Your Teacher Ob
ID: 1783285 • Letter: 1
Question
11. o/1 points | Previous Answers SerCP7 4.P.045 AF My Notes Ask Your Teacher Objects with masses m1 = 10.0 kg and m2 = 5.00 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as in Figure P4.30. If, when the system starts from rest, m2 falls 1.00 m in 1.70 s, determine the coefficient of kinetic friction between m1 and the table. 0.54 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. 2 Figure P4.30 Hint: Active Figure 4.18 12. 1/1 points | Previous Answers SerEssen1 4.P.001 My Notes Ask Your TeacherExplanation / Answer
First we'll get the acceleration:
x = vot + (1/2)at^2
1.00 = 0 + (1/2)a(1.70)^2
1.00 = 1.44a
a = 0.6944444 m/s^2
Now get the final velocity:
v = vo + at
= 0 + (0.69444444)(1.70)
= 1.180555556m/s
Now we'll use the work energy theorem:
KEo + PEo + Wfric = KE + PE
(1/2)mv^2 + mgh - mgd = (1/2)mv^2 + mgh
0 + (5.00)(9.8)(1.00) - (10.0)(9.8)(1.00) =(1/2)(15.0)(1.180555556)^2 + 0
49 - 98 = 10.45283566
= 0.393338411 or 0.394
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.