Window 16% D d 8:10 PM Ch 16 Two ,C1-26.0 F And C2-33.0 A 64.0-g block carrying
ID: 1783399 • Letter: W
Question
Window 16% D d 8:10 PM Ch 16 Two ,C1-26.0 F And C2-33.0 A 64.0-g block carrying a charge Q- 32.0 iC is connected to a spring for which k 71.0 N/m. The block lies on a frictioniess, horizontal surface and is im in a uniform electric field of magnitude E-4.80 × 104 N/C directed as shown in the figure below. The block is released from rest when the spring is unstretched (x = 0). x=0 (a) By what maximum distance does the block move from its initial position? 4.32 cm (b) Find the subsequent equilibrium position of the block and the amplitude of its motion. (Indicate the direction with the sign of your answer.) position 4.32 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, cm amplitude 2.16 (c) Using conservation of energy, find a symbolic relationship giving the potential difference between its initial position and the point of maximum extension in terms of the spring constant k, the amplitude A, and the charge Q. 0 Need Help?Explanation / Answer
Let equilibrium position be denoted as xo .
Let maximum distance from initial position be xm
xo = 1/2(xm)
xo = 1/2 (4.32) = 2.16 cm.
Note that equilibrium position and amplitude are same.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.