30 30° F1 = 20.0 N F2 = 40.0 N. and F3-10.0 N act on an object with a mass of 2.
ID: 1783711 • Letter: 3
Question
30 30° F1 = 20.0 N F2 = 40.0 N. and F3-10.0 N act on an object with a mass of 2.00 kg which can move along an plane as shown in the figure. The questions refer to the instant when the object has moved 0 600 m along the surface of the inclined plane in the upward direction. Neglect friction and use g-10.0m 56) Refer to Fig. 5-4. What is the amount of work done by force Fl as the object moves up the inclined plane A) 03 B) 1103 C) 12.0 J D) 1003 E) 16.0J 57) Refer to Fig, 5.4. What is the amount of work done by force F2 as the object moves up the inclined plane? A) 0J B) 20.8 J C) 16.0 J D) 24.03 E) 12.0Explanation / Answer
work done by force
W = F*d*cos(theta)
here theta is angel between F and d
56)
W1 = F1*d = 20*0.6 = 12 J
57)
horizontal component of F2 = F2*cos30 = 34.64 N
W2 = F2*d = 20.78 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.