Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Print Calculator Periodic Table Question 4 of 20 Sapling Learning Map A hardwork

ID: 1783906 • Letter: P

Question

Print Calculator Periodic Table Question 4 of 20 Sapling Learning Map A hardworking ant must supply 0.00955 N to pull a small piece of fruit at constant velocity over a distance of 8.00 cm up a small hill to the entrance of the colony. If the coefficient of kinetic friction between the piece of fruit and the 19.6° sloped hill is 0.420, calculate the work done by the ant by pulling the piece of fruit up the hill. Number Use the work-energy theorem to calculate the mass of the piece of fruit in grams. (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2) Number PreviousCheck Answer Nextext Hint

Explanation / Answer

here,

force , F = 0.00955 N

s = 0.08 m

theta = 19.6 degree , uk = 0.42

a)

the work done by ant , W = f * s

W = 0.00955 * 0.08 J

W = 7.64 * 10^-4 J

b)

let the mass be m

as the ant is moving at constant velocity

the net force is zero

m * g * sin(theta) + uk * m * g * cos(theta) = F

m * 9.81 * ( sin(19.6) + 0.42 * cos(19.6)) = 0.00955

solving for m

m = 1.33 * 10^-3 kg

m = 1.33 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote