Need help. Please show work, I will leave a like A 5-meter long copper wire with
ID: 1783936 • Letter: N
Question
Need help. Please show work, I will leave a like
A 5-meter long copper wire with square cross-section has 48 c of charge pass through it in one millisecond. For this to occur, a potential difference of 1 mV (1x10 3 V) exists between the ends of the wire. Using 6x10 +7 -1m-1 for the conductivity of copper, and Ohm's Law:-oE 1. a) b) Find x, the side length of the wire in meters (see diagram for clarity). Find the resistance, R, of this wire in ohms. Length, L THE WIRE LENGTH IS NOW DOUBLED, AND IT IS RESHAPED INTO A CIRCULAR CROSS-SECTION, WITH DIAMETER X c) Find the new resistance, R', in terms of R.Explanation / Answer
Given,
Q = 48 uC ; L = 5 m ; t = 10^-3 s ; V = 10^-3 V
We know from defination of current
I = Q/t
I = 48 x 10^-6/10^-3 = 48 mA = 0.048 A
from Ohm's law,
V = IR => R = V/I
R = 10^-3/0.048 = 0.021 Ohm
We know that resistance is given by:
R = rho L/A
A = rho L/R
x^2 = rho L/A
x = sqrt (rho L/A)
rho = 1/6 x 10^7 = 1.67 x 10^-8Ohm m
x = sqrt (1.67 x 10^-8 x 5 / 0.021) = 0.00199 m
Hence, x = 0.00199 m = 1.99 milli meter ------------> Ans(a)
b)R = 0.021 Ohm
c)L' = 10 m ;
R' = rho L'/A' = rho 10/pi 0.00199^2
R = rho 5/0.00199^2
R'/R = rho 10/pi x 0.00199^2 x 0.00199^2/5 = 0.64
R' = 0.64 R
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.