a edugen.wileyplus.com BACK NEXT Chapter 12, Problem 028 In the figure, suppose
ID: 1784106 • Letter: A
Question
a edugen.wileyplus.com BACK NEXT Chapter 12, Problem 028 In the figure, suppose the length L of the uniform bar is 2.8 m and its weight is 190 N. Also, let the block's weight W = 290 N and the angle = 25°. The wire can withstand a maximum tension of 380 N. (a) what is the maximum possible distance x before the wire breaks? With the block placed at this maximum x, what are the (b) horizontal and (c) vertical components of the force on the bar from the hinge at A? (a) Number (b) Number (c) Number Units UnitsExplanation / Answer
a) Take summation of moments about point A and since the system is supposed to be in equilibrium,
Ma = 0
290(x) + 190(2.8/2) - 380(sin 25)(2.8) = 0
290(x) = 380(sin 25)(2.8) - 190(2.8/2)
290(x) = 449.6658 - 266
290(x) = 183.6658
Solving for "x"
x = 0.633 m
the block must be placed at a distance of 0.633 m from the wall so that the tension in the string is maximum.
b) (b) The horizontal force is only due to the wire's tension, so it is
380 cos 25° = 344.397 N (ans)
(c) total downward forces = 290 + 190 = 480 N
Total upward forces = 380 sin 25° (at B) + upF (at A)
Equating, upF = 480 - 160.595
= 319.405 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.