7:00 PM 40% E spock.physast.uga.edu C Course Contents » Problem Set 9» (8) oo T-
ID: 1784163 • Letter: 7
Question
7:00 PM 40% E spock.physast.uga.edu C Course Contents » Problem Set 9» (8) oo T-Mobile : Timer Notes S Evaluate Feedback PrintInfo A 69.9 kg skier encounters a dip in the snow's surface that has a circular cross section with radius of curvature of = 12.4 m. If the skier's speed at point A in the figure below is 8.04 m/s, what is the normal force exerted by the snow on the skier at point B? As shown,= 1.87 m. Ignore frictional forces. 1060.kN Submit AnswerIncorrect. Tries 5/8 Previous Tries Post Discussion Send FeedbackExplanation / Answer
Given,
m = 69.9 kg ; r = 12.4 m ; v1 = 8.04 m/s ; h = 1.87 m
The skier has kinetic energy at A
KE1 = 1/2 m v1^2
Let v2 be the speed at B,
KE2 = 1/2 m v2^2
From the conservation of energy,
KE2 - KE1 - PE = 0
1/2 m v2^2 = 1/2 m v1^2 + m g h
1/2 v2^2 = 0.5 x 8.04^2 + 9.8 x 1.87
1/2 v2^2 = 50.65 =>v2 = 10.06 m/s
The centripital force at B is:
F = mv^2/r also F = ma
a = v^2/r = 10.06^2/12.4 = 8.16 m/s^2
The net force will be:
ma = F - mg
F = m (a + g)
F = 69.9 (8.16 + 9.81) = 1256.103 N
Hence, F = 1256.103 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.