Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A load of bricks with mass m 1 = 14.2 kg hangs from one end of a rope that passe

ID: 1784664 • Letter: A

Question

A load of bricks with mass m1 = 14.2 kg hangs from one end of a rope that passes over a small, frictionless pulley. A counterweight of mass m2 = 27.2 kg is suspended from the other end of the rope, as shown in the figure. (Figure 1) The system is released from rest. Use g = 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.

What is the magnitude of the upward acceleration of the load of bricks?

What is the tension in the rope while the load is moving?

i just need answers first one m/s? second N=? thanks

Explanation / Answer

Let the accleration be a m/s(2)

For m2

m2*g-T=m2*a

For m1

T-m1*g=m1*a

Adding both

(m2-m1)*g=(m1+m2)a

We got

a=3.07 m/s(2)

T=182.9 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote