2.)A block of mass m = 3.90 kg is pushed a distance d = 5.90 m along a frictionl
ID: 1784690 • Letter: 2
Question
2.)A block of mass
m = 3.90 kg
is pushed a distance
d = 5.90 m
along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude
F = 16.0 N
directed at an angle
= 22.0°
below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force.
J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force.
J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
J
5.)A particle is subject to a force Fx that varies with position as shown in the following figure.
(a) Find the work done by the force on the particle as it moves from x = 0 to x = 3.00 m.
J
(b) Find the work done by the force on the particle as it moves from x = 5.00 m to x = 7.00 m.
J
(c) Find the work done by the force on the particle as it moves from x = 10.0 m to x = 15.0 m.
J
(d) What is the total work done by the force over the distance x = 0 to x = 15.0 m?
J
Explanation / Answer
(2) a. W = F.d = Fdcos(theta)
W = 16 x 5.90 x cos22
W = 87.5 J
(b) W = N d cos90 = 0
(cos90 = 0 )
(c) W = m g d cos90 = 0
(d) Net work done = 87.5 + 0 + 0
= 87.5 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.