A very long, straight solenoid with a diameter of 3.00 cm is wound with 40 turns
ID: 1785221 • Letter: A
Question
A very long, straight solenoid with a diameter of 3.00 cm is wound with 40 turns of wire per centimeter, and the windings carry a current of 0.270 A . A second coil having N turns and a larger diameter is slipped over the solenoid so that the two are coaxial. The current in the solenoid is ramped down to zero over a period of 0.4 s .
Part A
What average emf is induced in the second coil if it has a diameter of 3.2 cm and N = 9?
Part B
What is the induced emf if the diameter is 6.4 cm and N = 20?
Explanation / Answer
B = µo*n*i = 4x10^-7*4000*0.270 = 0.0013565T
Area= 3.14*1.5*1.5*10^-4 m^2 = 7*10^-4 m^2
A. Emf = N*B/t*A = 9*7x10^-4m^2*0.0013565/0.4 = .21365 v
B. Emf = N*B/t*A = 20*7x10^-4m^2*0.0013565/0.4 = .4748 v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.