8656211 Assignmen41 Problem 4.40 - Enhanced-with Feedback next a Problem 4.40-En
ID: 1785340 • Letter: 8
Question
8656211 Assignmen41 Problem 4.40 - Enhanced-with Feedback next a Problem 4.40-Enhanced - with Feedback Part A On a hot summer day, a young girl swings on a rope above the local swimming hole (Figure 1). When she lets go of the rope her initial velocity is 2.30 m/s at an If she is in flight for 0.612 s, how high above the water was she when she let go of the rope? anale nf 35n°ahnue the hnrizontal Vou may want to Figure 1 011 h1.13 Submit Incorrect: Try Again; 4 attempts remaining Provide FeedbecdkContinue 35.0Explanation / Answer
here u = 2.30 m/s Q = 35o
so in y direction uy = u sinQ = 2.30 x sin35o
uy = 1.3192 m/s t = 0.612 s
so from newton third eqn of motion in y direction
s = uyt + ayt2 / 2
s = (1.3192 x 0.612 ) - (9.8 x 0.5 x 0.6122 )
s = 0.8073504 - 1.835266
s = -(1.027916) m
we take acceleration positive at downwords so here the negative sign shows the direction of displacement but the hight will remain same . hight dosen't consist direction so
hight H = 1.027916 m or 1.03 m ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.