Due in 13 hours, 2 minutes A car is traveling around a bend at a speed of 12.6 m
ID: 1785390 • Letter: D
Question
Due in 13 hours, 2 minutes A car is traveling around a bend at a speed of 12.6 m/s. The bend has a radius of curvature of 71.3 m. What is the centripetal acceleration of the car? 2.23 m/s 2 You are correct. Your receipt no. is 160-8669 (2) Previous Tries Friction is the only force acting towards the center of the circle. If the mass of the car is 745 kg, what is the force of friction required to make the car go around the bend? Submit Answer Tries 0/10 Suppose the car travels twice as fast around the bend. What is the force of friction required to make the car go around the bend? Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
force of friction provides the necessary centripetal force
hence Ff = frictional force = centripetal fore = m ac
given that : m = 745 kg
ac = 2.23
Ff = 745 x 2.23 = 1661.4 N
v' = 2 x 12.6 = 25.2 m/s
Ff = m v'2 /r = (745) (25.2)2/(71.3) = 6635.41 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.