From the moment the ball of mass m=16g was launched till it reached its highest
ID: 1785475 • Letter: F
Question
From the moment the ball of mass m=16g was launched till it reached its highest point for the first time, what is the absolute value of work done by gravity on the ball? Use g-9.8 m/s2 76.8 mJ Using the value of the work done by the gravity calculate the initial velocity of the ball in y-direction 3.1 m/s How does this value of initial velocity in y-direction compare with the value you obtained directly from your video analysis? Describe and explain any differences. This answer has not been graded yet During the same part of the motion of the ball, what is the average power expended by the gravity? 508.1Explanation / Answer
power = energy used / time
time to reach the max height =3.1/9.8 = 0.316 seconds apprx
power= 76.8 x 10^-3 / 0.316 = 243 mW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.