A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1785625 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 337-mile trip in a typical midsize car produces about 2.77 x 109 J of energy. How fast would a 25.8-kg flywheel with a radius of 0.226 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
here,
mass , m = 25.8 kg
radius , r = 0.226 m
let the angular speed of fly wheel be w
kinetic energy , KE = 2.77 * 10^9 J
KE = 0.5 * I * w^2
KE = 0.5 * m * r^2 * w^2
2.77 * 10^9 = 0.5 * 25.8 * 0.226^2 * w^2
soling for w
w = 6.48 * 10^4 rad/s
w = 6.2 * 10^5 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.