Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3, A single frictionless roller-coaster car of mass energy of 60.000 J at hegnt

ID: 1785658 • Letter: 3

Question

3, A single frictionless roller-coaster car of mass energy of 60.000 J at hegnt h = 30 m. Ignore friction and air resistance. Set gravitational potential energy of the car-Eath system equal to zero at the ground (ie. at point C) = 800 kg tops the first hill with kinetic Last hill First hil h/2 Complete the sentence: as the roller-coaster car climbs the last hill, the mechanical energy of the car-Earth system a. i Increases ii. Decreases iii. Ramains the same b. The last hill is too high for the car to cross. What is the potential nera of the car-Earth system wien tae car reaches ts mascirmun height ou tae last hill? 00,000 How high above the ground will the car go on the last hill? In other words, find the maximm height reached by the car on the las hill C. 37.5 m

Explanation / Answer

Kinetic and potential energy at the top of the first hill
KE1 = 60,000 J
PE1 = mgh = 800*9.8*30 = 235200 J

Total Energy of the system = KE1 + PE1 = 60,000 + 235,200 = 295200 J

a)
Total Mechanical energy remains the same.

(b)
Maximum Potential Energy = Total Mechanical energy = 295200 J

(c)
mgh = 295200
800*9.8*h = 295200
h = 295200/(800*9.8)
h = 37.65 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote