Three identical very dense masses of 6200 kg each are placed on the x axis. One
ID: 1785915 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 6200 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1 = -110 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 300 cm .
Part A
What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses?
Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 .
Express your answer in newtons to three significant figures.
Part B
What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?
+x direction
or
+x direction
or
-x directionExplanation / Answer
Net gravitational force on the mass at origin is Fnet = F1+F2
F1 is the Gravitational force on the mass at origin by the mass at x1 = -110 cm
F1 = G*m1*m2/x1^2 = (6.67*10^-11*6200*6200)/1.1^2 = 2.12*10^-3 N along -X-directionn
F2 is the Gravitational force on the mass at origin by the mass at x2 = 300 cm
F2 = G*m1*m2/x2^2 = (6.67*10^-11*6200^2)/3^2 = 2.85*10^-4 N along + X-direction
Fnet = F2-F1 = (2.85*10^-4)-(2.12*10^-3)
Fnet = -0.001835 N = 1.835*10^-3 N along -X-direction
so the answers are
part A) 1.835*10^-3 N
part B) -x-direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.