43 L A package of mass m is released from rest at a warehouse loading dock and s
ID: 1786788 • Letter: 4
Question
43 L A package of mass m is released from rest at a warehouse loading dock and slides down the 3.0-m-high, frictionless chute of FIGURE P10.43 to a waiting truck. Unfortunately, the truck driver went on a break without having removed the previous package of mass 2m, from the bottom of the chute. a. Suppose the packages stick together. What is their commorn speed after the collision? b Suppose the collision between the packages is perfectly elas tic To what height does the mackage of mass m rebound? b. sliExplanation / Answer
==========================================================
apply the law of conservation of energy as
total mehanial eenrgy at top = total mehanial energy at bottom
m g h = 0.5 mv^2
V^2 = 2 g h
v^2 = 2* 9.81 * 3
v = 7.67 m/s
Now for Collision,
momentum before Collision = momentum after Collision
so
m * 7.67 = 2m* V2
V2 = 3.83 m/s
===============================================
part B:
if the Collision is perfectly elastic, rebound height is
m v = mv1 + 2m* V2
7.67 = V1 + 2V2 ---------------1
for elastic collison e =1
V1 - v2 = -e*(u1-U2)
V1-V2 = -1*(v-0)
V1 - V2 = -7.67----------------2
solving 1 and 2
v1 , the veloity of rebound mass = -2.55 m/s
from enery conservation
0.5 mv^2 = mg h
h = v^2/2g
h = 2.55^2/(2* 9.81)
h = 0.331 m
=============================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.