Linearly polarized light with an intensity of 6.60 W/m2 passes through a polariz
ID: 1786800 • Letter: L
Question
Linearly polarized light with an intensity of 6.60 W/m2 passes through a polarizer whose transmission axis is tilted at an angle of e- 57.0° clockwise relative to the vertical. The polarization angle, , for the incoming light is 20.5 CW Linearly Polarized Light What is the intensity of the light once it has passed through the polarizer? Submit Answer Tries 0/10 What is the angle of polarization of the light once it has passed through the polarizer? Measure the angle relative to the vertical. (Use deg for degrees.) Clockwise Counter-clockwise Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
==================================
use malus law as I = I0 cos^2
here the angle of polarization is 57- 20.5 = 36.5 deg
Intensity of light after passing through Polarizer is I = Io cos^2
I = 6.6 * cos^2 (36.5) W/m^2
I = 4.26 W/m^2
=============================================
part B :
angle of polarization of light = 57-20.5 36.5 deg
= 36.5 deg
w r t vertical it is Clock wise
==============================================
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.