The system shown below is released from rest. The m b = 29 kg block is 2 m above
ID: 1786846 • Letter: T
Question
The system shown below is released from rest. The mb = 29 kg block is 2 m above the ledge. The pulley is a uniform disk with a radius of 10 cm and mass m = 4 kg. Assume that the string does not slip on the pulley.
1)
(a) Find the speed of the 29 kg block just before it hits the ledge.
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
2)
(b) Find the angular speed of the pulley at that time.
rad/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
3)
(c) Find the tensions in the strings.
N (left)
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
4)
N (right)
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
5)
(d) Find the time it takes for the 29 kg block to reach the ledge.
Explanation / Answer
1] Writing force equation on blocks , m1 is mb, m2 is 20 kg, m is mo
m1g - T1 = m1a
T2 - m2g = m2a ,
now writing torque equation on pully,
(T1-T2)r = i alpha where i = 0.5mr^2 and alpha = a/r
T1-T2 = 0.5 ma
adding this to first two equation,
m1g - m2g = (m1+m2+0.5m)a
a = (m1-m2)*g/ (m1+m2+0.5m) = [29-20]*9.8/[29+20+0.5*4] = 1.7294 m/s^2
now using third equation of motion, v = sqrt(2as) = sqrt(2*1.7294*2) = 2.63 m/s answer
2] angular speed w = v/r = 2.63/0.10 = 26.3 rad/s answer
3] Tleft = T2 = m2g + m2a = 20*(9.8+1.7294) = 230.6 N answer
4] Tright = T1 = m2g -m2a = 29* (9.8 - 1.7294) = 234.05 N answer
5] t = sqrt(2h/a) = sqrt(2*2/1.7294) = 1.5208 s answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.