Problem Statement: In this experiment, you generated pulses such that each pulse
ID: 1786918 • Letter: P
Question
Problem Statement: In this experiment, you generated pulses such that each pulse lasted for about 500.0 ns and the pulses repeated every 10.0 us. Assume that the pulses are travelling at 2.0 * 10° m/s down a very long cable. 50% Part (a) How long in meters is cach 500.0 ns pulse, ie. how much distance was there between the leading cdge of a 500.0 ns pulse and the trailing edge of the pulse? Grade Summary Deductions Potential 0% 100% cos0 tan() t acos) Submissions Attempts remaining:5 sin cotan0asin0) 90 per attempt) detailed view atan)acotan)sinh) cosh0 tanh0 cotanhO Degrees O Radians 0 CLEAR Submit I give up! Hints: 0 for a 0% deduction. Hints remaining: 0 Feedback: 0% deduction per feedbackExplanation / Answer
a. given pulse duration, dt= 500 ns = 500*10^-9 s
pulse speed, v = 2*10^8 m/s
hence
pulse width = v*dt = 500*10^-9*2*10^8 = 1000*10^-1 = 100 m (using speed = distance/time)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.