3. 1/2 points | Previous Answers KatzPSEf1 34.P.020 An electromagnetic wave is g
ID: 1787064 • Letter: 3
Question
3. 1/2 points | Previous Answers KatzPSEf1 34.P.020 An electromagnetic wave is given in SI units by E(x, t)4.35 sin (0.55x - at) V/m. (Use the exact values you enter to make later calculations.) (a) What is the angular frequency? 1.65e8 (b) what is the magnetic field at x = 2.0 m and t = 3.0 s? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. T rad/s Need Help? Readt Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
b) RELATION BETWEEN ELECTRIC AND MAGNETIC FIELDS E = cB
magnetic field B = E/c = 4.35/(3*10^8) *sin(0.55x-wt)
magnitude of magnetic field B = 4.35/(3*10^8) *sin(0.55*2-1.65*10^8*3) = 0.278*10^-8 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.