1.)A compressed-air tank holds 0.550 m^3 of air at a temperature of 290 K and a
ID: 1787118 • Letter: 1
Question
1.)A compressed-air tank holds 0.550 m^3 of air at a temperature of 290 K and a pressure of 810 kPa .
What volume would the air occupy if it were released into the atmosphere, where the pressure is 101 kPa and the temperature is 301 K ?
I got 4.162 m^3 but its telling me its wrong.
2.)A 21 kg chimpanzee hangs from the end of a horizontal, broken branch of length L0 = 1.2 m , as shown in the figure(Figure 1) . The branch is a uniform cylinder 4.4 cm in diameter, and the end of the branch supporting the chimp sags downward through a vertical distance x = 12 cm .What is the shear modulus for this branch?
I got 1.6*10^6 N/m^2 and its wrong
Explanation / Answer
1] by ideal gas equation, number of moles n = P1V1/RT1
Now V2 = nRT2/P2
putting value of n,
V2 = (P1V1/RT1) RT2/P2 = V1*(P1/P2)*(T2/T1) = 0.550*(810/101)*(301/290)
= 4.5782 m^3 Answer
You would have mistaken with temperatures
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.