The first three energy levels of the fictitious element Xare shown in (Figure 1)
ID: 1787510 • Letter: T
Question
The first three energy levels of the fictitious element Xare shown in (Figure 1) .
https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1820162/8/jfk.Figure.29.P52.jpg
Part A
What wavelengths are observed in the absorption spectrum of element X?
Enter your answers in descending order separated by commas.
Part C
An electron with a speed of 2.3 ×106m/scollides with an atom of element X. Shortly afterward, the atom emits a 1240 nmphoton. What was the electron's speed after the collision? Assume that, because the atom is so much more massive than the electron, the recoil of the atom is negligible.Hint: The energy of the photon is not the energy transferred to the atom in the collision.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
from the diagram following are the energy levels
E1 = -6.5 eV
E2 = -3 eV
E3 = -2 eV
A. in absorption spectrum, following energies are absorbed
E3 - E1, E3 - E2, E2 - E1
4.5 eV, 1 eV, 3.5 eV
now, E = hc/lambda*e ( e is charge of electron)
E = 0.000001243125/lambda
hence
lambda1 = 276.25 nm
lambda2 = 1243.125 nm
lambda3 = 355.178 nm
C. v = 2.3*10^6 m/s
energy gained by atom = energy of 1240 nm photon = 1 eV
hence
final speed of electron = u
0.5*9.1*10^-31*v^2 = 1.6*10^-19 + 0.5*9.1*10^-31*u^2
u = 2.2222*10^6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.