A uniform solid disk of mass m = 2.93 kg and radius r = 0.200 m rotates about a
ID: 1787652 • Letter: A
Question
A uniform solid disk of mass m = 2.93 kg and radius r = 0.200 m rotates about a fixed axis perpendicular to its face with angular frequency 5.91 rad/s (a) Calculate the magnitude of the angular momentum of the disk when the axis of rotation passes through its center of mass. kg m2/s (b) What is the magnitude of the angular momentum when the axis of rotation passes through a point midway between the center and the rim? How do you calculate the moment of inertia about an axis that does not pass through the center of mass? kg·m2/sExplanation / Answer
=============================
part A :
Angular momentum L = I W
I is Moment of inertia = 0.5 mr^2
W is angular velocity = 2pif = 5.91 rad/s
so
L = (0.5 * 2.93 * 0.2^2) *(5.91)
L = 0.346 Kg m^2/s
==============================
part B:
again L = I W
here I is the moment of inertia whose axis passes thorugh mid way
L = (0.5 m r^2 + m r1^2) * W
r1 = r/2 = 0.2/2 = 0.1 m
L = (0.5* 2.93* 0.2^2 + 2.93 * 0.1^2) * 5.91
L = 0.5194 kg m^2/s
===============================
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.