The figure below shows a circuit of four resistors that are connected to a large
ID: 1787995 • Letter: T
Question
The figure below shows a circuit of four resistors that are connected to a larger circuit. The graph below the circuit shows the electric potential V(x) as a function of position x along the lower branch of the circuit, through resistor 4; the potential VA is 18.8 V. The graph above the circuit shows the electric potential V(x) as a function of position x along the upper branch of the circuit, through resistors 1, 2, and 3; the potential differences are VB = 1.99 V and VC = 5.31 V. Resistor 3 has a resistance of 200 .
(a) What is the resistance of resistor 1?
(b) What is the resistance of resistor 2?
Explanation / Answer
R1 , R2 , R3 are in series
equivqlent of R1 , R2 , R3 = R123 = R1 + R2 + R3
R123 is in parallel with R4
VA = VB + Vc + V3
V3 = 18.8 - 1.99 - 5.31
V3 = 11.5 V
from ohms law
current in R123 , I123 = V3/R3 = 11.5/200 = 0.0575 A
resistance R1 = VB/I123 = 1.99/.0575 = 34.6 ohms
(b)
R2 = Vc/I123 = 5.31/0.0575 = 92.35 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.