A. What is the heat (energy) required to increase the temperature of a 2.90-kg b
ID: 1788001 • Letter: A
Question
A. What is the heat (energy) required to increase the temperature of a 2.90-kg block of aluminum from 12.0°C to 42.0°C. The specific heat of aluminum is 900 J/kg°C. B. You are cooling that same block of aluminum down from 42.0°C to 12.0°C. What is the heat given off by the block? C. Suppose instead you want to increase the temperature of 2.90 kg of water from 12.0°C to 42.0°C. The specific heat of water is 4186 J/kg°C. What is the heat required? D. If you cool down that same sample of water from 42.0°C to 12.0°C, what is the heat given off by the water?
Explanation / Answer
A] heat = mS delta T = 2.90*900*(42-12) = 78300 J
B] heat given off is same = 78300 J
c] heat = mS delta T = 2.90*4186*(42-12) = 364182 J
d] heat given of by water = 364182 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.