Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5 1/4 points | Previous Answers SerPSE8 11.P.018 W My Notes Ask Your Teacher A c

ID: 1788038 • Letter: 5

Question

5 1/4 points | Previous Answers SerPSE8 11.P.018 W My Notes Ask Your Teacher A counterweight of mass m = 4.80 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 7.00 cm and mass M = 2.80 kg. The spokes have negligible mass. (a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley? magnitude directiono the right along the asis of rotation |N·m (b) When the counterweight has a speed v, the pulley has an angular speed = v/R. Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about the axle of the pulley. kg m)v (c) Using your result from (b) and i = dE/dt, calculate the acceleration of the counterweight. (Enter the magnitude of the acceleration.) m/s2 Need Help? WateTsk e Tdter

Explanation / Answer

(A) net torque = (m g R)

= (4.80 x 9.8 x 0.07)

= 3.29 N m  

(b) L = (m v R) + ( M R^2)(v/R)

L = m v R + M v R

L = 0.532 v

Ans: 0.532


(C) torque = dL/dt

3.20 = 0.532 dv/dt

a = 6 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote