A Carnot engine whose high-temperature reservoir is at 630 K takes in 520 J of h
ID: 1788592 • Letter: A
Question
A Carnot engine whose high-temperature reservoir is at 630 K takes in 520 J of heat at this temperature in each cycle and gives up 320 J to the low-temperature reservoir.
Please show your steps to solve each part.
Part A) How much mechanical work does the engine perform during each cycle? Express your answer in joules to three significant figures.
Part B) What is the temperature of the low-temperature reservoir? Express your answer in kelvins to three significant figures.
Part C) What is the thermal efficiency of the cycle? Express your answer in percent to three significant figures.
Explanation / Answer
Th = 630 K
Heat input, Qi = 520 J
Heat output, Qo = 320 J
a. let mechanical work done by the engine be W
then from conservation of energy
W + Qo = Qi
W = Qi - Qo = 200 J
b. let the temperature of the cold reservoir be Tc
then
for heat capacity c of the workign gas and mass m
mc*630 = Qi = 520
mc*Tc = Qo = 320
Tc = 320*630/520 = 387.6923 K
c. thermal efficiency of the cycle = n
n = W/Qi = 200/520 = 0.3846
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.