eCSecure A puck of mass m-71.0 g and radlus 1 4.20 cm glides across an air table
ID: 1788665 • Letter: E
Question
eCSecure A puck of mass m-71.0 g and radlus 1 4.20 cm glides across an air table at a speed of V 1.50 m/s as shown in igure a. It and mass 135 g (initially at rest) such that their rims just touch. Because their rims are coated with instant-acting glue, the pucks stick together and rotate after the collsion (Pigure b). (a) What is the magnitude of the angular momentum of the system relative to the center of mass? 00071 Vkg·m//s (b) What is the angular speed about the center of mass? Did you Need Help?Explanation / Answer
The location of the of mass from first puck just after collision is:
R = m2*(r1+r2)/(m1+m2)
= 135*(4.20 + 6.00)/(71 + 135) = 6.684 cm
Now I = I1+I2+(M*r)
= 0.5*0.071*0.0422 + 0.5*0.135*0.062 + 0.071*0.066842 + 0.135*(0.102 – 0.06684)2=
= 7.897*10-4 kgm²
wf = L/I = 9 rad/sec
According to Chegg guidelines I can answer one question at a time, so please post other questions separately. Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.