A satellite that weighs 4900 N on the launchpad travels around the earth\'s equa
ID: 1789101 • Letter: A
Question
A satellite that weighs 4900 N on the launchpad travels around the earth's equator in a circular obit with a period of 1.667 h. The earth's mass is 5.97 x 1024kg, its equatorial radius is 6.3 x 106 m, and G = 6.67 x 10-11 N*m2/kg2.
(a) Calculate the magnitude of the earth's gravitational force on the satellite. [Correct ANS: 3910N]
(b) Determine the altitude of the satellite above the Earth's SURFACE. [Correct ANS: 7.55x105 m]
I would really appreciate if you could show me how to get those answers! Thank you so very much. :)
Explanation / Answer
(A) at equator,
W = m g
m = 4900 /9.8 = 500 kg
w = 2 pi / T = 2 pi / (1.667 x 3600 s) = 1.047 x 10^-3 rad/s
G M m / r^2 = m w^2 r
r^3 = G M / w^2 = (6.67 x 10^-11) (5.97 x 10^24) / (1.047 x 10^-3)^2
r = 7.135 x 10^6 m
Fg = G M m / r^2 = 3910 N
(b) r = R + h
7.135 x 10^6 = 6.371 x 10^6 + h
h = 7.6 x 10^5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.